Zelený jačmeň

Zelený jačmeň, inak nazývaný aj mladý jačmeň je typom zelenej trávy, ktorá je schopná dodávať základnú výživu od mladej rastlinky - klíčku až po starobu - klas.


Zelená farba je vo všeobecnosti symbol živej prírody a života. Zeleň v prírode má za následok chlorofyl, ktorý premieňa slnečnú energiu na bielkoviny, minerálne soli, vitamíny, uhľohydráty a enzýmy. Nachádza vo všetkom zelenom, najmä v zelených listoch, steblách a taktiež aj v plodoch rastlín. V ľudovom liečiteľstve sa chlorofyl vyžíva hlavne na osvieženie krvi a v klasickom lekárstve sa sila chlorofylu využíva najmä pre jeho protizápalové, dezodoračné a dezinfekčné vlastnosti.


Zelený jačmeň, ktorý dostal prívlastok aj mladý jačmeň, alebo zelená šťava je extrakt z výhonkov mladého porastu jačmeňa, ktorý pomáha pri prevencii, ale i pri liečení rôznych chorôb ako je napríklad rakovina, astma, kožné problémy, impotencia u mužov, choroby srdca a krvného obehu, problémy s obličkami, obezitou, zabraňuje tvorbe trombov, aterosklerózy, infarktu myokardu, posilňuje imunitný systém organizmu a mnoho, mnoho iných. Táto široká škála chorôb a zdravotných problémov jednoznačne poukazuje na to, že rastlinný extrakt (miazga) zo zeleného jačmeňa podporuje optimálne fungovanie organizmu a nezameriava sa priamo na určité ochorenia, ako medikamenty (lieky). Pôsobí globálne na celý organizmus a pomáha mu proti všetkým zdravotným neduhom, prospieva zdraviu a udržuje vitalitu človeka.

 

Zelené lístočky jačmeňa obsahujú celé rozpätie význačných a pre organizmus veľmi potrebných látok. Veľmi dôležitý vápnik, železo, draslík, horčík, mangán, betakarotén, zinok, bielkoviny, aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny, ktoré aktivujú enzýmy pomáhajúce pri prevencii chorôb a patologických stavov. Vysoký obsah vitamínov a to najmä vitamín C, E a B. Z vitamínov B skupiny prevažuje vitamín B1, B2, B3, B6, biotín, kyselina listová, kyselina pantoténová a cholín. Jeho zásaditá povaha obnovuje acidoalkalickú rovnováhu v tele, čím sa odbúrava prekyslenie organizmu, ktorý je spôsobený stresom, nesprávnou výživou a nevhodným životným štýlom. Reguláciou zásaditosti sa upravuje napríklad aj priechod cukrov cez črevné steny, čím sa normalizuje hladina cukru v krvi, je vyhovujúci ako potravina pre diabetikov.


Spracovaním zeleného jačmeňa vitamíny a ostatné výživné látky v mladom zelenom jačmeni ostávajú skoro nedotknuté. Pre predstavu nutričná hodnota jednej lyžičky sušeného jačmeňa zodpovedá niekoľkým kusom zeleniny.


Jednoznačne sa dá konštatovať, že zelené potraviny vďaka svojmu zloženiu prospievajú zdraviu a udržujú organizmus v slušnej kondícii.

 

Pokračovať na stránku Pestovanie a spracovanie zeleného jačmeňa

tlacitko kupit