Mamička a zelené potraviny

Moja mamička je bývalá zdravotná sestra na dôchodku. Je jej 75 rokov a zelené potraviny som jej pred tromi rokmi priniesla so slovami: "Toto, keď budeš jesť, tak budeš oveľa zdravšia, než si teraz, a možno sa zbavíš aj niektorých liekov, ktoré si vždycky na celý týždeň dopredu pripravuješ do krabičky. "Chlorella aj jačmeň jej chutili, tak ich začala pravidelne jesť a piť (dva jačmene 16 Chlorella denne).

To bolo v júli 2012. Mnoho rokov brala lieky na vysoký tlak, na vysoký cholesterol a na nešpecifikovanú alergiu, kedy celoročne z nezistených dôvodov opúchala na rôznych častiach tela vrátane tváre (čo som komentovala slovami, že vyzerá ako Quasimodo - nebolo nič príjemné, zvlášť keď s tým musela chodiť medzi ľudí) Tiež mala zníženú imunitu - každú chvíľu bola chorá - nádcha a zápaly priedušiek počínajúc s angínami a zápaly pľúc. A naviac bola 14 rokov po operácii rakoviny prsníka.

Prvá pozitívna zmena nastala, keď zistila, že má oveľa viac energie ako predtým, zlepšilo sa jej zažívanie a tiež začala mať pravidelnú stolicu. Ale po pol roku a prvej zime mala pocit, že sa nič zvláštne ohľadom jej zdravia nedeje. Povedala mi, že nevie, či má so zelenými potravinami ďalej pokračovať. Neveriacky som sa na ňu pozrela a spýtala sa: "Ako to, že sa nič zvláštne nedeje? Veď si každú zimu vždy celú premarodila, keď sestrine deti kýchli, tak ty si z toho potom ležala 14 dní. A tento rok si, až na jednu ľahkú virózku, nebola vôbec chorá! "Bola to pravda, na lepšie si človek rýchlo zvykne. Po roku pri preventívnej prehliadke mamička uviedla v údiv pani doktorku, keď jej namerala pekný tlak a začala uvažovať, že by mohli skúsiť znížiť dávku liekov. Mamička povedala, že už nejakú dobu žiadne lieky na tlak neberie. Došli jej, a pretože sa subjektívne cítila dobre a jej muž jej čas od času tlak premeral, tak vzhľadom k tomu, že bol dobrý, pre nové lieky neponáhľala. Lekárka pokývala hlavou a začítala sa do laboratórnych výsledkov. Zarazila sa u hodnoty cholesterolu, ktorá bola úplne v norme, a zauvažovala nahlas, že aj lieky na cholesterol by mohli skúsiť obmedziť.

Po maminom zdelení, že už ich tiež nejakú dobu neberie, sa na ňu nedôverčivo pozrela a spýtala sa, či drží nejakú diétu. Mamka sa zasmiala, že diétu zrovna nie, ale že už rok je pravidelne jačmeň s chlorellou. Pani doktorka už o nich počula, ale osobnú skúsenosť s nimi nemala. Aj napriek tomu rešpektovala zistené výsledky a ďalšie lieky na tlak a cholesterol už mamičke nenapísala s tým, že uvidí, ako sa to bude vyvíjať ďalej, a že sa má občas premerať, aby mala istotu, že je všetko v poriadku. Lieky na alergiu brala mamička stále, ale už len v polovičnom množstve, a aj tak držali jej alergiu na uzde. Od júna 2014 (po takmer dvoch rokoch sa zelenými potravinami Green Ways) ich skúsila vysadiť úplne a alergia sa zatiaľ nedostavila. Očistné reakcie mamička nemala vôbec žiadne. Dnes už si nepripravuje každý týždeň lieky do zásobníka - neberie žiadne lieky ani na tlak, ani na cholesterol, ani na alergiu. A tiež je vo svojich 75 rokoch znovu plná energie.

Keď má pocit, že na ňu niečo lezie, tak si poriadne zvýši dávky jačmeňa aj chlorelly, a už sa jej niekoľkokrát stalo, že sa ráno zobudila a bola fit. Alebo sa v noci potí, ako by bola chorá, ale cez deň je všetko v poriadku. Organizmus asi v noci zabojoval a vyhral. Ako zdravotná sestra nezažívala, že by sa pacientom vekom zdravotný stav zlepšoval, naopak. Keď človek dostal lieky na tlak, tak už bol do konca života "tlakař", to isté platilo s liekmi na cholesterol. A teraz spoznáva na vlastnej koži, že to nemusí byť pravda. Potom, čo si prečítala veľa skúseností a štúdií o vplyve zelených potravín na prevenciu a liečbu rakoviny, tak má dobrý pocit, že robí pre svoje telo maximum, čoho je v danej chvíli schopná. Bez zelených potravín už si život nedokáže predstaviť. Je pravda, že prišla o mnoho tém k hovoru so svojimi vrstevnicami, ktoré sa často bavia práve o chorobách, o návštevách lekárov a o vystupovanie v čakárňach. Ale neľutuje toho, za znovu získané zdravie by tieto témy v žiadnom prípade nevymenila. Pri pohľade naspäť o zelených potravinách hovorí, že to je ten najväčší darček, aký mohla vo svojom veku dostať.
Simona M.