Bodnutie hmyzom a zelený jačmeň

 

V lete, keď sme boli na chate, ma na predlaktie štípol nejaký hmyz. Neviem čo to bolo, no bolo to veľmi bolestivé, navyše mi ruka začala hneď opúchať. Keďže sme pri sebe nemali nič poruke, spomenula som si, že nám ako deťom priložili ako prvú pomoc blato. Keď sme sa dostali na chatu, priložila som si na to cibuľu a zaliala alkoholom. Do večera mi ruka napriek tomu začala riadne pripúchať, červenieť a mala som pocit že mi to miesto horí.


Do rána ruka vyzerala ešte horšie. Veľmi to svrbelo. Snažila som sa to neškriabať, ale .... bol to blažený pocit keď som do toho rýpla. Začervenanie a opuch pokračovali ďalej po ruke. Už som zvažovala, že s tým asi budem musieť zájsť k lekárovi.  
Kamarátka večer dostala nápad, vraj niekde čítala, že jačmeň je možné používať aj povrchovo. Keďže opuch stále pribúdal rozhodli sme sa to teda vyskúšať.
Nasypala mi zelený jačmeň od zápästia až po lakeť, obviazala mi to šatkou a nechala do druhého rána. Ráno som si to skontrolovala a na moje prekvapenie, ruka krásne odpuchnutá, nesvrbela dokonca sa stiahlo aj začervenanie. A tá úľava! Vypýtala som si ešte jednu dávku a opäť som to zaviazala. Do večera boli na ruke len malé známky toho, že utŕžila poriadny štípanec. Ruka bola v poriadku a ja som nechápala, ako môže také niečo ako zelený prášok z jačmeňa tak rýchlo pomôcť.